Dom energooszczędny, czyli jaki?

Data dodania: 31.05.2016


Budownictwo domów energooszczędnych jest jedną z prężniej rozwijających się dziedzin architektury użytkowej. Z roku na rok pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają na wprowadzanie oszczędności dla portfela, które jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Jak wygląda dom energooszczędny?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że pod hasłem budowa domów energooszczędnych kryje się kilka rozwiązań. Można mówić między innymi o domach pasywnych, inteligentnych, a nawet zeroenergetycznych. Każdemu z nich przyświeca podobny cel, a więc maksymalne obniżenie kosztów wynikających z eksploatacji budynku, jednak nie kosztem komfortu warunków życia.

Dom pasywny swoją energooszczędność opiera w głównej mierze na doskonałym systemie izolacji cieplnej. Wysoki poziom termoizolacji zawdzięcza się przede wszystkim wykorzystaniu przy budowie domów najlepszych materiałów do izolacji przegród zewnętrznych (między innymi okien oraz drzwi) czy rezygnacji z mostków termicznych. Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie wtórne ciepła z systemu wentylacji oraz korzystanie z ciepła wytwarzanego przez urządzenia domowe, a nawet samych mieszkańców.

Natomiast domy inteligentne większy nacisk kładą na efektywne zintegrowanie systemów zarządzania poszczególnych instalacji w domu. Dzięki wydajnemu sterowaniu między innymi systemem ogrzewania, oświetlenia czy wentylacji można zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%. Automatyka domowa pozwala na pogodzenie indywidualnych preferencji mieszkańców z optymalnym ustawieniem poszczególnych urządzeń w taki sposób, aby doprowadzić do obniżenia kosztów związanych z ich codziennym działaniem.

Dom zeroenergetyczny, inaczej nazywany budynkiem zerowej energii netto charakteryzuje się tym, że jego bilans energetyczny jest zerowy. Oznacza to, że nie wytwarzają one dwutlenku węgla i mają zerowe zapotrzebowanie na energię. Taki efekt osiąga się przez odpowiednią budowę domu, z wykorzystaniem nowych technologii, głównie tych odpowiadających za wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej.

Warto pamiętać o tym, że budownictwo proekologiczne stanowi dobrą inwestycję w przyszłość. Deweloperzy już dzisiaj stosują nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, które będą służyć właścicielom domów na lata. Jest to zarówno ukłon w stronę środowiska naturalnego, jak i finansów właścicieli takich budynków. Jakkolwiek w fazie budowy domu technologie energooszczędne mogą sprawić, że ostateczny koszt inwestycji będzie wyższy, to oszczędności pojawią się w ciągu pierwszych 12-24 miesięcy użytkowania.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl