Budowa domu ekologicznego – czy to się opłaca?

Data dodania: 31.05.2016


Koszty związane z budową domu nie są małe, dlatego niektórzy inwestorzy szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im zaoszczędzić część funduszów finansowych. Jednak oszczędność na budowie rzadko kiedy w długofalowej perspektywie przynosi cokolwiek dobrego. Wyjątkiem może być budowa domu ekologicznego – czy warto zainteresować się taką możliwością?

Przede wszystkim budownictwo energetyczne jest jednym z podstawowych założeń polityki Unii Europejskiej. Kolejne dyrektywy zakładają wdrażanie mechanizmów, które mają na celu rozpowszechnianie takich rozwiązań architektonicznych, które zachęcałyby lub wymuszałyby na inwestorach i deweloperach korzystanie z narzędzi wykorzystywanych przy budowie domów ekologicznych.

Jaki dom można uznać za ekologiczny? Przede wszystkim jest to obiekt, który w porównaniu do budynków tradycyjnych wytwarza mniej szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji i zanieczyszczeń. Dom ekologiczny to także taki budynek, który cechuje się niższą energochłonnością i to właśnie najczęściej interesuje właścicieli domów, którzy decydują się na skorzystanie z możliwości budownictwa ekologicznego. Zatem domem ekologicznym czy też energooszczędnym można nazwać taki obiekt, który będzie ekonomiczne gospodarował zasobami energetycznymi, a także wykorzystywał zasoby energii odnawialnej, między innymi przez zastosowanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy rekuperatorów. Bardzo ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest odpowiednia izolacja, która zapobiegnie utracie ciepła z wewnątrz budynku.

A czy budowa domu w sposób ekologiczny opłaca się deweloperom i właścicielom nieruchomości? Biorąc pod uwagę, że może on skorzystać z szeregu dopłat i ulg finansowych skierowanych do inwestorów na pewno nie jest to tak olbrzymi koszt, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Prawdą jest, że niektóre materiały i rozwiązania budowlane z zakresu budownictwa ekologicznego są droższe, jednak wyższe koszty na etapie budowy domu zwracają się nawet w ciągu roku eksploatacji. O programy dofinansowania budownictwa ekologicznego i energooszczędnego najlepiej pytać w lokalnych jednostkach samorządowych, które prowadzą projekty współfinansowane przez UE.

Od marca 2015 roku inwestorzy, którzy budują dom na własny użytek nie muszą starać się o uzyskanie świadectwa energetycznego. Obowiązek taki spoczywa jedynie na właścicielach, najemcach, zarządcach budynków lub osobach, które posiadają spółdzielcze własnościowe, lub lokatorskie prawo do lokalu w przypadku sprzedaży, zbycia albo najmu budynku.


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl