Dom przyszłości, czyli inteligentne instalacje

Data dodania: 31.05.2016


Automatyczna regulacja rolet, sterowanie oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, monitorowanie obecności – to wszystko i wiele więcej brzmi trochę jak wizja przyszłości, jednak w rzeczywistości wizje te są dostępne już teraz. Chodzi o systemy inteligentnego zarządzania, które na pewno powinny zainteresować każdego inwestora, który właśnie zabrał się za budowę domu.

Deweloperzy również interesują się możliwością wykorzystania nowych technologii przy budowie domów. Czy warto w ogóle inwestować w tego typu rozwiązania? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, warto. Co można zyskać? Przede wszystkim inteligentne domy cechują się wyższą energooszczędnością niż obiekty realizowane w sposób tradycyjny, które nie korzystają z takich zaawansowanych technologicznie systemów. Oszczędzanie energii przekłada się z kolei na dużo niższe koszty związane z eksploatacją domu, a zatem można mówić o obniżeniu wydatków na energię, nawet do 30%. Ale budowa domu z uwzględnieniem systemu inteligentnego zarządzania to także spora wygoda i oszczędność, bo w zależności od komponentów, jakie znajdą się w domowej instalacji, można zdalnie, niemal z każdego miejsca kontrolować funkcjonowanie poszczególnych urządzeń i systemów.

Co może się znaleźć w systemie inteligentnego zarządzania? Tak naprawdę wiele zależy od tego jak dużo właściciel jest w stanie zainwestować w stworzenie lub rozbudowę tego typu instalacji. Nie bez znaczenia jest też metraż obiektu – generalnie im budynek jest większy, tym więcej możliwości stoi przed deweloperem lub inwestorem. Instalacja systemów inteligentnych ma największe uzasadnienie w przypadku, gdy w domu działa wiele nowoczesnych urządzeń, które będą efektywnie wykorzystywać możliwości, jakie niesie ze sobą tego typu zaawansowane zarządzanie. Najczęściej stosowane elementy systemu inteligentnego zarządzania obejmują między innymi konfigurację stref grzewczych, obwodów oświetlenia, automatycznie sterowanych rolet, czujników temperatury czy obecności.

Jeśli myślimy o możliwości wprowadzenia instalacji inteligentnych najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowym, zanim na dobre zacznie się budowa domu. Dzięki temu inwestor, właściciel domu lub deweloper może nie tylko zapoznać się dokładnie z ofertą producentów urządzeń dostosowanych do inteligentnego zarządzania, ale także opracować schemat instalacji tak, aby przynosił jak największe oszczędności i działał jak najbardziej wydajnie.


Budowa domów w Szczecinie: www.tlsdeveloper.pl