Jak powiększyć dom?

Data dodania: 30.12.2016


 

Czasem okoliczności zmuszają nas do niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie inaczej wygląda to w kwestii mieszkania. Niekiedy dom, który mamy w posiadaniu, okazuje się zbyt mały na nasze potrzeby. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście możliwości jest wiele. Jedną z nich jest kupno lub budowa nowego, większego domu (zobacz: budowa domów Szczecin). Natomiast prościej i taniej byłoby zainwestować w dobudówkę. Jak powiększyć dom?

Adaptacja poddasza

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest adaptacja poddasza na użytkowe – oczywiście o ile taką możliwość posiadamy. Wtedy wystarczy najwyższą kondygnację wyposażyć w izolację termiczną (zarówno ścian, jak i dachu), zainstalować system grzewczy, doprowadzić przewody elektryczne i oświetlenie. Jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych, jednak w użytkowaniu na co dzień niezbyt wygodne. Tak naprawdę uzyskujemy niewiele powierzchni użytkowej, ponieważ uciążliwe skosy skutecznie uniemożliwiają swobodne poruszanie się.

Podniesienie poddasza

Kiedy skosy na poddaszu są zbyt niskie, by można było pod nimi normalnie funkcjonować, poleca się podniesienie poziomu poddasza. Można wykonać je na dwa sposoby: wymieniając całą więźbę dachową lub podnosząc ją w całości. Pierwsza opcja dotyczy tych przypadków, w których dom ma wiele lat, a jego dach jest już podniszczony. Konieczne jest to również w przypadku, gdy ściany kolankowe są zbyt słabe, aby podnieść konstrukcję dachu. Jeśli decydujemy się na zachowanie więźmy i podniesienie całości, trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem budowy zrobić wizualizację domu. Może się okazać, że zachwiane proporcje budynku dadzą komiczny efekt. Dobrze jest omówić to najpierw z projektantem (zobacz: deweloper Szczecin), ponieważ on najlepiej oceni, czy taka operacja da pozytywne efekty.

Dobudówka

Zamiast piąć się w górę, można zbudować dodatkowe pomieszczenia na poziomie gruntu. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą działką, warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowy metraż podwójnie – jeśli zdecydujemy się na podpiwniczenie. Ta opcja jednak wiąże się z większymi kosztami, ponieważ trzeba wykonać drenaż i bardziej skomplikowane fundamenty.

Wahając się, czy lepiej przeprowadzić się do większego lokum, czy zainwestować w dobudówkę, polecamy tę drugą opcję. Dzięki temu cały proces powiększenia przestrzeni będzie trwał krócej, ponadto nie będziemy narażeni na stresującą i czasochłonną przeprowadzkę. Dlatego warto poszukać dobrego wykonawcy, jak budowa domów Szczecin, i bez ingerowania w codzienne życie rodziny powiększyć powierzchnię swojego lokum.