Jak powinien wyglądać do pasywny?

Data dodania: 31.05.2016


Budownictwo energooszczędne jest coraz bardziej popularne w Polsce i trudno się temu dziwić. Z jednej strony deweloperzy chętnie inwestują w nowoczesne rozwiązania związane z wykorzystaniem technologii inteligentnych, a z drugiej powoli zaczyna się rozwijać rynek budowy domów pasywnych. Czemu to właśnie domy pasywne mogą w najbliższym czasie cieszyć się największą popularnością wśród inwestorów przy budowie domów jednorodzinnych?

To, co odróżnia technologię budowy domów pasywnych od innych rozwiązań energooszczędnych to inny aspekt, wokół którego koncentrują się architekci przy projekcie takiego obiektu. Dom pasywny swoją energooszczędność zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych, duży nacisk kładąc między innymi na zastosowanie drzwi i okien o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. W projektach pasywnych zazwyczaj eliminuje się również mostki termiczne i stawia na wykorzystanie wszystkich możliwych źródeł energii cieplnej. Dzięki temu właściciel domu pasywnego może zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem, na rzecz takich źródeł jak sprzęty i urządzenia elektryczne, oświetlenie sztuczne oraz światło słoneczne, które ogrzewa wnętrze domu czy w końcu ciepłota ciała mieszkańców. Dzięki temu budynki pasywne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, dlatego ich znaczenie dla deweloperów i inwestorów z każdym rokiem wzrasta.

Do najważniejszych cech domu pasywnego, jeśli chodzi o konstrukcję należy zwarta bryła budynku i wcześniej wspomniana doskonała izolacyjność przegród zewnętrznych. Tym samym deweloperzy i inwestorzy wykorzystują przy budowie domów materiały, które posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich energooszczędność. Projekt domu pasywnego musi opierać się na wykorzystaniu naturalnej energii słonecznej, a zatem konstrukcja budynku powinna być zaplanowana w taki sposób, aby wykorzystywać ułożenie względem stron świata. Domy pasywne powinny być też wyposażone w sprzęt gospodarstwa domowego, który cechuje się niskim zużyciem energii oraz elementy wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Budowa domu pasywnego powinna zakończyć się uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu, który potwierdzi między innymi jakość zastosowanych przy realizacji projektu komponentów i materiałów. W Polsce za przyznawanie certyfikatów odpowiada Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl