Jak zagospodarować dodatkowy pokój w domu?

Data dodania: 10.10.2016


Wybór projektu domu zazwyczaj zajmuje wiele czasu – nie bez powodu. W końcu to od założeń projektowych w ogromnej mierze zależy zadowolenie inwestora z wyniku prac. Jednym z głównych czynników, który wpływa na ostateczną decyzję jest powierzchnia użytkowa, cena, ale także rozkład pomieszczeń. Inwestorzy, którzy podchodzą do budowy domu jako długofalowej inwestycji często mają do dyspozycji co najmniej jedno ponadprogramowe pomieszczenie. Jak zagospodarować dodatkowy pokój w domu?

Garderoba

Prawdopodobnie marzeniem większości kobiet jest posiadanie własnej garderoby w formie osobnego pomieszczenia. Taki pomysł jest nie tylko efektowny, ale bardzo praktyczny. Przede wszystkim pozwala na zgromadzenie odzieży i obuwia w jednym miejscu, dzięki czemu w domu panuje porządek.

Przy planowaniu takiego pomieszczenia warto pomyśleć o wykorzystaniu mebli i szaf pod zabudowę, z mnóstwem szuflad i schowków. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie oraz przydatne wyposażenie, takie jak chociażby duże lustro czy wygodna pufa. Jak wskazuje deweloper Szczecin, dla wygody użytkowania garderoba zazwyczaj znajduje się w pobliżu sypialni lub łazienki.

Gabinet

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie wolnego pomieszczenia w domu jest aranżacja gabinetu. Większości z nas gabinet w domu jest dobrze znany przede wszystkim z amerykańskich produkcji telewizyjnych, ale coraz częściej ma on zastosowanie również w naszym kraju. W zaciszu domowego gabinetu można nie tylko wykonywać pracę zawodową, ale porządkować ważne dokumenty czy odprężyć się w skupieniu i z dala od zgiełku. W przypadku rodzin z dziećmi taki pokój może również służyć jako miejsce do odrabiania lekcji.

Urządzając gabinet należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim świetle – zarówno tym naturalnym, jak i sztucznym. Aranżacja powinna opierać się na stonowanych kolorach i dodatkach, które nie będą rozpraszały i powodowały dekoncentracji.

Siłownia

W dobie popularności sportów i aktywności fizycznej nie brakuje właścicieli nieruchomości, którym zależy na znalezieniu kąta, w którym mogliby swobodnie oddać się ćwiczeniom bez wychodzenia z domu. W przypadku aranżacji domowej siłowni liczy się nie tylko odpowiednie wyposażenie, czyli lustra oraz sprzęt sportowy, ale także system wentylacji i wyciszenie akustyczne pomieszczenia.

Pokój gościnny

Podobnie jak większość propozycji, tak i ta inspirowana jest budową domów za oceanem. Pokój gościnny to dość rzadko spotykane pomieszczenie w polskich domach, głównie z uwagi na dużo mniej okazałą powierzchnię domów, niż w przypadku nieruchomości na przedmieściach amerykańskich miast. Jeżeli jednak dysponujemy niewykorzystaną przestrzenią, warto pomyśleć właśnie o urządzeniu pokoju dla gości, szczególnie jeśli często odwiedzają nas znajomi, a sama nieruchomość zlokalizowana jest dość daleko od centrum miasta, co utrudnia dojazdy.

W pokoju gościnnym nie może zabraknąć wygodnej rozkładanej sofy, niewielkiej komody oraz przytulnych akcesoriów. Idealny układem jest umieszczenie chociażby niewielkiej łazienki w sąsiedztwie tego pomieszczenia.

Jeśli zależy nam na uwzględnieniu któregoś z pomysłów na zagospodarowanie wolnego pokoju warto porozmawiać o tym z architektem czy deweloperem, który odpowiada za proces projektowania i budowy domów. Dzięki temu można dużo wcześniej pomyśleć o funkcjonalnym zaaranżowaniu takich przestrzeni.


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl