Jakie schody w nowym domu?

Data dodania: 12.07.2016


Przy realizacji projektu domu liczy się każdy detal – w końcu długo wyczekiwana budowa ma zakończyć się efektem, który w każdym calu będzie odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby inwestora. Ogromną popularnością od kilku lat cieszą się domy z poddaszem użytkowym – energooszczędne, które można wpisać nawet w niewielką działkę, wymagają jednak jednego obowiązkowego elementu wyposażenia. Mowa oczywiście o schodach – jak wybrać najlepsze schody wewnętrzne?

Warunki techniczne

Jednym z najważniejszych czynników, jakie będą wpływać na decyzję o rodzaju schodów, jakie staną w domu są kwestie techniczne. Niestety pewnie sprawy są nie do przeskoczenia. W przypadku projektu i wyboru schodów podstawą będzie przestrzeń, jaką można przeznaczyć na ich budowę. Zazwyczaj w mniejszych wnętrzach projektanci zalecają zastosowanie konstrukcji samonośnej, która nie wymaga tak dużej ilości przestrzeni. Na większych powierzchniach można zdecydować się na schody betonowe. Te muszą być uwzględnione już w projekcie architektonicznym z uwagi na to, że ich elementy nośne są wbudowane w konstrukcję budynku.

To jak wygląda przestrzeń, w której mają znaleźć się schody determinuje także typ konstrukcji – czy będą to schody jednobiegowe, zabiegowe, czy istnieje możliwość zastosowania spocznika, czy może lepiej sprawdzą się schody kręte. Zazwyczaj istnieje co najmniej kilka możliwości w zakresie wyboru rodzaju schodów – o to, żeby pogodzić gust właściciela domu i uwarunkowania techniczne powinien zadbać zespół architektów, który czuwa nad realizacją projektów (tak jak ma to miejsce w przypadku firmy TLS Developer).

Aranżacja wnętrza

Niezależnie od konkretnego rodzaju czy typu konstrukcji, schody zajmują na tyle dużo miejsca, że trudno nie brać pod uwagę tego, jak będą uzupełniać wnętrze pod względem wizualnym. Niewłaściwie dobrany typ schodów, materiał, z którego będą wykonane czy wykończenie przestrzeni wokół może skutecznie zniweczyć całą pracę, jaką wcześniej włożymy w staranne, przemyślane urządzenie domu. Do najważniejszych kwestii należy dobór drewna schodów do podłogi – projektanci wnętrz z TLS Developer radzą, aby różnice w kolorze drewna między tymi elementami nie były większe niż 3 odcienie. Ale nie bez znaczenia będzie też wybór wykończenia schodów – do wnętrz nowoczesnych pasują na przykład szklane lub metalowe balustrady, a w domu klasycznym lepiej pozostać przy drewnianych tralkach i zabudowanych podstopnicach.

Potrzeby mieszkańców

W końcu warto wziąć pod uwagę najważniejszy faktor decyzyjny, czyli to, kto będzie korzystać ze schodów. Jeśli wśród mieszkańców będą osoby, które mają problemy z poruszaniem się albo małe dzieci raczej nie warto wybierać efektownych schodów dywanowych pozbawionych barierek i podstopnic. Zamiast tego warto wybrać z deweloperem (sprawdź ofertę tlsdeveloper.pl) taki projekt, który pozwoli na przykład na montaż schodów o szerokich, wygodnych stopniach czy spocznika.


Najlepsze schody muszą być przede wszystkim dopasowane do wnętrza – sprawdź więcej: schody-na-zamowienie.pl