Budowa domu – wybieramy drzwi wewnętrzne

Data dodania: 03.02.2017


Prawe czy lewe, otwierane na zewnątrz lub do środka, pełne albo ażurowe – istnieje tak wiele rodzajów drzwi wewnętrznych, że każdy właściciel domu bez problemu powinien znaleźć odpowiedni model do swojego wnętrza. Wybieramy drzwi wewnętrzne i sprawdzamy jakich błędów uniknąć, żeby stanowiły one piękny i funkcjonalny element domu.  

Drzwi dopasowane do wnętrza

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu powinniśmy przede wszystkim kierować się tym, aby były one praktyczne i spełniały swoje zadanie, czyli wydzielały konkretne pomieszczenie od reszty przestrzeni. W zależności od specyfiki pomieszczenia drzwi mogą być całkowicie zabudowane lub być częściowo prześwitujące, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju przeszkleń lub okienek.

Jak wskazuje TLS Developer częstym błędem właścicieli nieruchomości jest nieodpowiedni dobór drzwi do wnętrza pod względem stylu, w jakim jest urządzony cały dom. Tymczasem drzwi powinny stanowić spójny element wykończenia wnętrza i harmonijnie współgrać z pozostałą przestrzenią.

Różnorodność wyboru

Zdecydowanie najbardziej popularne są drzwi wewnętrzne wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych, takich jak płyty MDF czy HDF. Te pierwsze z racji materiału są droższe i cięższe, więc drzwi produkowane z płyt stanowią dla nich tańszą alternatywę. Drzwi wewnętrzne mogą mieć całkowicie gładką powierzchnię, lekko chropowatą strukturę lub tłoczone zdobienia. Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest też wybór klamki, która będzie uzupełniać całość.

W małym domu? Drzwi przesuwne albo harmonijkowe

Klasyczne rozwiązanie to drzwi uchylne, jednak w przypadku wyjątkowo niewielkiej powierzchni można zdecydować się na inny rodzaj. Dobrym pomysłem, który pomoże zaoszczędzić nieco miejsca w porównaniu do otwierania drzwi uchylnych są drzwi harmonijkowe lub przesuwne. Te montowane są na specjalnych prowadnicach, które można wmontować w ścianę, co dodatkowo wpływa na ich estetyczny wygląd.

Precyzyjny montaż

Mogłoby się wydawać, że jeśli już przebrniemy przez szeroki wybór dostępnych na rynku drzwi wewnętrznych, ostatni etap, a więc montaż, będzie już czystą formalnością. Nic bardziej mylnego – wiele osób decyduje się na samodzielną instalację ościeżnicy i drzwi, a niewłaściwy montaż może bardzo szybko dać o sobie znać. Najczęściej błędy w montażu polegają na nieodpowiednim wypoziomowaniu ościeżnicy czy regulacji zawiasów oraz zastosowaniu zbyt dużej ilości pianki montażowej, przez co drzwi nie domykają się całkowicie, co jest nie tylko .

Nowoczesne domy energooszczędne? Poleca: deweloper Szczecin