Wybór działki a projekt domu

Data dodania: 12.07.2016


Żeby budowa domu stała się faktem niezbędne jest znalezienie odpowiedniej działki pod zabudowę. Jak pokazują doświadczenia inwestorów trzeba jednak mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które w dużej mierze determinują ostateczne zadowolenie inwestora z powstałego domu. Jaka jest zależność pomiędzy wyborem terenu, na którym zrealizujemy inwestycję a projektem domu?

Przeznaczenie terenu

Szukając odpowiedniej działki najważniejsze są jej parametry techniczne i warunki zabudowy. Jeżeli wybrany teren nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w odpowiednim urzędzie. W zależności od tego, jaki będzie stan formalny takiej ziemi będzie można myśleć o realizacji konkretnego projektu architektonicznego. Duże znaczenie mają także inne cechy terenu, nieuwarunkowane bezpośrednio normami prawnymi jak chociażby dostępność do infrastruktury drogowej. Jak radzi biuro TLS Developer, rodziny z dziećmi, które decydują się na budowę domu powinny też zwrócić uwagę na to czy w pobliżu znajdują się placówki oświatowe, czy środki komunikacji miejskiej. Warto też zobaczyć wybrany teren po zmroku, żeby przekonać się czy potencjalna okolica domu jest bezpieczna, na przykład pod względem oświetlenia chodników i dróg.

tls-dom-deweloper

źródło: tlsdeveloper.pl

Działka a powierzchnia domu

Ale zdecydowanie najwięcej uwagi warto poświęcić zależnościom pomiędzy projektem a działką budowlaną. Przede wszystkim powierzchnia terenu pod zabudowę będzie dyktowała metraż mającego powstać domu. Domy parterowe wymagają dużo większej powierzchni, tak aby wszystkie pomieszczenia mogły znajdować się na jednym poziomie. W przypadku projektów z poddaszem użytkowym można zagospodarować więcej przestrzeni na co najmniej dwóch kondygnacjach, jednak nie każda działka pozwoli na realizację takiej koncepcji. Warunki zabudowy terenu mogą nakładać na inwestora na przykład wysokość kondygnacji czy kąt nachylenia dachu.

Jak wybrać

Często sam proces biurokratyczny i czas, jaki trzeba poświęcić na znalezienie i sprawdzenie wybranego terenu pod kątem technicznym, formalnym i czysto praktycznym przekracza możliwości prywatnego inwestora. Jednym z możliwych rozwiązań może być podjęcie współpracy z deweloperem, który jak TLS Developer może zaproponować budowę domu na wybranym przez siebie terenie lub dostosować projekt domu do działki wybranej już przez klienta.

Czy lepiej zacząć od wyboru działki a może projektu domu? Jeśli klient ma już wybraną działkę musi szukać projektu, który odpowiada warunkom zabudowy albo zdecydować się na zlecenie projektu na indywidualne zamówienie. W drugim przypadku klient, który wybrał projekt domu musi znaleźć działkę, na której będzie mógł go zrealizować. Z tej perspektywy łatwiej jest zacząć od wyboru terenu pod zabudowę i ewentualnie wprowadzać adaptacje do projektu.